• Bize Ulaşın

    0 282 673 28 52

  • Yeni Sanayi Sitesi D-Blok No:13Çorlu / Tekirdağ

Tozlu Söndürme Sistemleri

Tozlu Söndürme Sistemleri

Yangın söndürücüler arasında kullanım alanı en geniş olanlardan biri de tozlu söndürme sistemleridir. Kimyasal olarak hazırlanan içerikleri ile birlikte etkili söndürücüler olarak işlev görürler. Kendi öz içeriğinin yanı sıra yangın türlerine göre farklı güçlendirici ve yangında etki arttırıcı maddeler de içeriğe karıştırılabilmektedir.

A tipi yangınların en etkili söndürücüsü içeriğinde amonyum fosfat bulunan tozlu söndürme sistemleridir. Bu madde alevler ile oksijen arasında cam gibi bir tabaka oluşturmakta ve yangını kontrol altına alıp söndürmektedir. Bu maddenin ayrıca diğer kuvvetli özelliği ısıyı azaltıcı-soğutucu özelliğidir. Sıcaklığı azalan yangını kontrol altına almak daha kolaydır.

Yangının ilk etapta kontrol altına alınması tamamen söndüğü anlamına gelmez. Tüm yangın söndürücülerin ilk teması yangının yüzey kısmına yaptığı, yanan maddelerin içten içe tekrar tutuşabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Tozlu söndürme sistemlerinde kullanılan kimyasal içerik yangının yeniden tutuşması ihtimalini asgariye indirmektedir. Üstelik ekonomik olarak düşünüldüğünde tam 5 yıl söndürme etkisini kaybetmeyen bir sistem olduğu da bilinmelidir.

Kontrol altına alınması zor olan parlayıcı sıvı yangınlarında çok etkili olan tozlu söndürme sistemleri, çevrede bulunan elektrik tesisatlarından kaynaklanacak zararları da engeller. A sınıfı yangınlarda oluşabilecek elektriksel problemleri, yalıtkanlık özelliği ile giderir.